Auto na elektrický pohon


Výhody

V současnosti jsou tyto vozy stále znatelně dražší než ty se spalovacím motorem a také musíme počítat s o dost vyšší hmotností. Zároveň pokud jej nemůžete nabíjet doma či v práci, tak je zapotřebí více plánovat, ovšem je třeba říct, že se nabíjecí čas postupně snižuje. Má to však i opačnou stránku.

žena za volantem

Rychlonabíječky totiž mají větší negativní vliv na životnost, než postupné dobíjení doma třeba z třífázové zásuvky na 400 V.  Teď se však přesuneme k výhodám. První jsou bezesporu provozní náklady, protože elektřina je levnější než tankovaní třeba benzínu a zároveň neřešíme údržbu typu výměna oleje či svíček. Elektrická auta sice nedosahují tak vysoké rychlosti, protože řada z nich nemá ani převodovku o několika stupních, což na druhou stranu činí jízdu plynulejší, ale hlavně díky tomuto typu pohonu dosahují solidního zrychlení, které Vás dokáže zatlačit do sedačky. Často se s tímto typem vozu také pojí dostupnost moderních technologií, což činí jízdu příjemnější a zábavnější.

Spekulovaný dojezd

Je pochopitelné, že dojezd elektromobilu je ovlivněn celou řadou různých faktorů, takže zejména v zimě si můžete povšimnout klesnutí tohoto údaje na palubním počítači. Energie se totiž spotřebovává na ohřev baterie a topení pro posádku, přičemž obecně výroba tepla z elektřiny není energeticky málo nákladným procesem. Naopak v létě si zase pouštíme klimatizaci a když jedeme na dovolenou, tak můžeme mít na střeše box pro uložení věcí, který výrazně zvyšuje odpor vzduchu a tím i spotřebu.

pes v okně

Abychom tedy nějaký ten kilometr dojezdu nahnali, tak to chce dbát na co nejnižší hmotnost nákladu, vhodné obutí a styl jízdy. Elektromobily využívají rekuperace, která má podobný charakter jako brždění motorem, akorát zde nám dobíjí baterie. Je tedy výhodné nastavit si rekuperaci na vyšší úroveň a snažit se co nejméně používat brzdový pedál. I takové obyčejné dojíždění do kolony je ku prospěchu.