Může se každý stát vrcholovým sportovcem?


Sportovní klání přitahují naši pozornost již odedávna. Již první civilizace měly různé sportovní soutěže, kterých se účastnili ti nejlepší z nejlepších, aby poměřili své síly v dané disciplíně. Za ta tisíciletí se pak sice změnil obsah, forma však zůstala stejná: pořádat profesionální sport hlavně pro diváky. A že to má účinek je jasně vidět.

 

Po letošním vyhraném mistrovství světa pak mnozí vedoucí mládežnických hokejových klubů očekávají prudký nárůst překážet. Někde k tomu potomka donutí rodiče, jindy je tomu naopak. Avšak ať tak či tak, vyvstává otázka, zda každý skutečně může hrát na takovéto úrovni. Přeci jen, není to nic snadného a nároky jsou vysoké.

 

fotbal je u nás populární

 

Navzdory všeobecnému přesvědčení není talent pro úspěch ve sportu až tak důležitý, i když svou roli samozřejmě hraje. Mnohem větší vliv však na člověka má tvrdý tréninkový režiím pod vedením zkušeného trenéra. Nesmíme zapomínat, že vrcholoví sportovci trénují i osm hodin denně, což je zátěž, kterou by většina z nás nezvládla.

 

S tím se samozřejmě pojí i přísná dieta navržená na míru tak, aby nám poskytovala optimální výživu, I ta je důležitá, neboť právě s látkami, které z ní získáme, se buduje svalová hmota. A to je důležité, neboť atlet musí být v podstatě neustále v optimální kondici, což je potřeba, pokud chceme v nějakém sportu uspět bez užívání ilegálních podpůrných látek.

 

hokejisté uprostřed hry

 

Pokud k nám tedy naše dítě přijde s tím, že chce hrát hokej, pak je dobré jej informovat o tom, co jej čeká. Jen tak bude moci nováček udělat správné rozhodnutí s tím, že zvolí možnost, která mu bude úplně vyhovovat. Jen musíme poněkud mírnit jeho nadšení, aby pak nebylo zklamané, když se úspěchy budou dosahovat mnohem pomaleji, než čeká.

 

Dosáhnout na nejvyšší laťku se podaří skutečně jen málokomu, a často je to výsledkem  mnoha let tvrdé dřiny. Nic zkrátka není zadarmo, a to platí i v tomto případě.