Z historie automobilů


Přestože byl 29. ledna 1886 vydán patent sice jenom na čtyřtaktní tříkolku, základní kámen automobilismu byl položen. Ve stejné době založil svoji firmu další průkopník automobilismu – Gotlieb Daimler. A rozvoj tohoto odvětví se začal odvíjet mílovými kroky. Až do roku 1926, v době hospodářské krize, kdy se firma Karla Benze a Gotlieba Daimlera spojila. O několik let později přišla fúze s americkým koncernem Chrysler, čímž se zrodila na světě pátá největší automobilka Mercedes – Benz. V roce 1889 vznikla i ve Francii první automobilová továrna, ve které se dodnes vyrábějí vojenské vozy Panhard. Od roku 1893 tam  byla zavedena povinná registrace aut očíslovanými tabulkami.

Veteráni

V roce 1896 pokračovatel ocelářské rodiny Armand Peuqeot založil  automobilku. V níž byl zkonstruován první  benzínový vůz. S použitím Daimlerova motoru. Které se tam začaly vyrábět i do dalších automobilů. Po válečné přestávce začala firma spolupracovat s automobilkou Renault či Volvem. A později i s Citroenem. O několik let později se všechny čtyři firmy spojily do koncernu PSA. I v Itálii v červenci roku 1899 vznikla známá automobilka Fiat. Ve které dodnes pracuje vnuk jejího zakladatele Giovaniho Agnelli. Kterému se podařilo postupem času převzít firmy jako je Ferrari, Lancia, Alfa Romeo, Maserati. Svoje pobočky má Fiat po celém světě. V Německu to byla v 19. století firma Opel, která byla největším výrobcem aut do doby, než ji v roce 1929 koupil Generals Motors – americká společnost.

Škoda

Prvním automobilem v českých zemích byl osobní vůz Prezident. Který byl představen veřejnosti v kopřivnické automobilce v roce 1897. Ve které až do roku 1998 byla vyrobena velká řada vozů značky Tatra. Mladoboleslavská Škoda Auto je rovněž tradičním výrobcem aut u nás. Ve které byly zprvu vyráběna jízdní kola pod vedením Václava Laurina a Václava Klementa, kteří firmu v roce 1895 založili. Později to byly tehdy velmi oblíbené motocykly a první auto vyjelo z jejich bran v roce 1905. Od roku 1991 patří Škoda Auto německému koncernu Volkswagen.